0212 549 70 91 - 92

GGG40 Sfero Döküm Nedir?

GGG40 Sfero Döküm Nedir?

GGG40 sfero döküm küresel grafitli dökme demir çeşitlerinden birisidir. Çelik malzemeye en yakın uzama derecesine sahip olan bu malzeme, üretim kolaylığı ve maliyet düzeyi gibi pek çok açıdan ön plana geçmektedir. Yüksek çentik direnci ve yüksek uzama miktarı sayesinde bu özellikler istenilen parçalarda çeliğin alternatifi olmaya aday bir malzemedir.

GGG40 Sfero Döküm Özellikleri Nelerdir?

GGG40 yapısında bulunan karbon atomlarının küresel formda grafitler oluşturmasıyla meydana gelmiş bir malzemedir. Bu sebeple sfero dökümden küresel grafitli dökme demir ismiyle de bahsetmek mümkündür. GGG40 sfero döküm çeşidi ise yüksek özellikli bir malzemedir. Sahip olduğu bu özelliklerin matematiksel değerlerinden söz etmek gerekirse şu bilgileri vermek doğru olacaktır:

GGG40 sfero döküm; 400 N/mm2 çekme dayanımına sahiptir.  %27-18 aralığı gibi yüksek bir değerde uzama özelliği vardır. 8 mm et ve üzeri kalınlıklarda ısıl işleme gerek duyulmadan dökümden kullanılarak ideal sonuçlar elde edilmektedir. Isıyla işlenmek için uygun özellikte değildir.

Malzeme ferritik yapıdadır. İçerisinde bulunan Karbon oranın diğer sfero döküm çeşitlerinde %3.6-3.7 aralığındayken GGG40 sfero için bu oran %3-3.3 seviyelerine kadar düşmektedir.

GGG40 Kimyasal Analizi Nedir?

Kimyasal yapısını oluşturan elementlerin oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Karbon elementi 3.1-3.4

Silisyum elementi 1.9-2

Mangenez elementi 0.15

Fosfor elementi 0.030

Magnezyum elementi 0.020-0.030

Kükürt elementi 0.015 yüzdelik oranlarında bulunmaktadır.

GGG40 Sfero Döküm Malzeme Mekanik Özellikleri Nelerdir?

Çekme dayanım değeri 400-500 N/mm2’dir.

Sertlik değeri 120-165 HB aralığındadır.

Çentik dayanımı 14 N/mm2 (-40 °C) olarak ölçülmüştür.

GGG40 Sfero Döküm Kullanım Alanları Nelerdir?

Düşük maliyetli üretimi ile çok tercih edilen bir dökme demir çeşididir. Kırılgan olmayan yapısıyla sertlik ve dayanıklılık gerektiren alanlarda oldukça yoğun kullanımı mevcuttur. Çelikle kıyaslandığında GGG40 sfero döküm, grafitin yapısından ötürü daha yüksek işleme kabiliyeti sunmaktadır. Yüksek uzama istenilen bütün endüstriler için ideal bir malzemedir.

Tüm bu saydığımız özellikleri gerektiren alanların en çok kullanıla dökme demir çeşididir. Pek çok sektörün tercihi olan bu sfero döküm çeşidi bağlantı çubukları, fren sistemleri ve bağlantı ekipmanlarında oldukça fazla tercih edilmektedir.

696 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN