0212 549 70 91 - 92

Paslanmaz Çeliğin Otomotiv Sektöründe Yeri

Paslanmaz Çeliğin Otomotiv Sektöründe Yeri

Paslanmaz çelik çoğu alanda kullanılmaya müsait bir malzemedir. Özellikle paslanmaya karşı dirençli olan paslanmaz çelik en sağlıklı çelik türü olarak kabul edilmektedir. Bu çelik türünün içerisinde yer alan krom çeliğin oksijen ile birleşmesi neticesinde krom oksit birleşimi meydana gelmektedir. Meydana gelen bu bileşim çeliği paslanmaya karşı korumaktadır. Bu bağlamda paslanmaz çeliklerin üretimlerinde kullanılan karışım miktarlarının etkinliği fazladır.

 Otomobil Sektöründe Paslanmaz Çeliğin Yeri

 Çağımızda paslanmaz çelik ağır sanayiden ev eşyalarına kadar her sektörde kullanılan bir malzemedir. Özellikle sıkça tercih edilen sektörler gıda ve otomotiv sektörüdür. Gıda sektörü için vazgeçilmez olan unsur paslanmaz çeliğin diğer malzemelere karşın daha hijyenik olması gerekmektedir. Ayrıca otomotivde paslanmaz çelik için önemli olan şey paslanmaz çeliğin korozyona ve de paslanma durumuna karşı etkin olması beklenmektedir.

 Paslanmaz çeliğin önemi özellikle otomotiv ve ulaşım sektörü için çok önemlidir. Ayrıca paslanmaz çelik yan materyal malzemelerin üretimi ve motorlu araçların üretiminde kullanılmaktadır. Otomobilin jantları ve diğer bölümleri paslanmaz çelik kullanılarak üretimleri gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla paslanmaz çeliğin özellikle otomobil sektöründe yeri ve önemi çok büyüktür. Paslanmaz çelik alanında güvenilir adres olan www.aisipaslanmaz.com/ sitesi iddialı firmalardan biridir.

 Otomobil Sektöründe Paslanmaz Çelik

 Otomobil sektöründe paslanmaz çelik ilk olarak 1930’lu yıllarda Ford Company tarafından kullanılmıştır. Marka tarafından farklı stillerle, paslanmaz çelik kullanılarak araçlar tasarlanmıştır. Bu sayede 1930’lu yıllardan itibaren parça üretiminde paslanmaz çelik otomobil sektörünün vazgeçilmesi olmuştur. Otomobil sektöründe kullanım alanı yıllar boyu artan paslanmaz çelik; döşeme, egzoz sistemleri ve döşeme için tercih edilmektedir. Bununla birlikte üretici firmalar emisyon azaltma standartları sebebiyle otomobil yapı elemanlarında paslanmaz çelik kullanılmıştır.

 Genel olarak otomobil sektöründe ferritik paslanmaz çelikler kullanılmaktadır. Bu bağlamda ferritik paslanmaz çelikler diğer paslanmaz çeliklere nazaran çok daha serttir. Ostentik paslanmaz çeliklere göre ise korozyona ve paslanmaya karşı daha dirençli olduğu bilinmektedir. Sizlerde www.aisipaslanmaz.com/ sitesine giriş yaparak paslanmaz çelik hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca uzman ekipleri ile bu sektörün öncülüğünü yapan firmalar arasında yer almaktadır.

 Otomobil Sektöründe Paslanmaz Çelik

 Paslanmaz çeliğin tercih sebebi olmasının nedeni korozyona karşı dayanaklılığı olarak görülmektedir. Otomobil sektöründe özellikle araçların iskelet yapısını oluşturulmasında paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Özellikle araçlarda paslanmaz çelik tercih sebebi olmasının nedeni ilk olarak çeliğin şok emici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Paslanmaz çeliğin şok emici özelliği sayesinde otomobil kazaları ve oluşabilecek darbeler esnasında ölüm riski en aza inmektedir. Bununla birlikte paslanmaz çelik ile yapılan araçlar estetik açıdan daha şık durmaktadır. Ayrıca birçok araç sahipleri otomobillerinin jantlarının parlak görünümlü olmasını isterler.

Paslanmaz çelik korozyona ve de paslanmaya karşı uzun seneler etkili olduğu için otomobil jantları senelerce parlak kalabilmektedir. Paslanmaz çelik ürünlerinde yıllara dayanan tecrübesiyle www.aisipaslanmaz.com/ sitesi internet üzerinde bir tık uzaklıktadır. Profesyonel ekibiyle siz değerli müşterilere hizmet vermekten gurur duymaktadır.

 Otomotiv Sektöründe Kullanılan Çelikler Nelerdir?

 Otomobil sektöründe pek çok çelik türü kullanılmaktadır. Bunlardan ilki paslanmaz çeliktir. Bu çelik türünün en belirgin özelliği aşındırıcı malzemelere karşı direnç göstermektedir. Motor için aşırı sıcaklıklara karşı dayanaklı malzemelerin kullanımı oldukça önemlidir. Bir diğer malzeme ise gelişmiş yüksek mukavemetli çeliktir.

Bu çelik türünün en belirgin özelliği hafif olmasıdır. Araba kapıları, araç gövdeleri, tamponlar için tercih edilmektedir. Yüksek karbonlu çelik ise aşınma ya da yıpranmaya karşı direnci yüksek bir malzemedir. Düşük karbonlu çelik ise yumuşak çelik olarak adlandırılmakta ve üretimi ucuzdur. Galvanize çelik ise paslanmaz çelikten daha ucuz alüminyumdan daha dayanıklı bir çelik olarak bilinmektedir.

329 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN