0212 549 70 91 - 92

Paslanmaz Çelikte Kalite Sınıfları

Paslanmaz Çelikte Kalite Sınıfları

Paslanmaz çelik farklı kalite sınıfları üzerinden ele alınmakta ve üretimi gerçekleşmektedir. Aynı zamanda bu üretim ile beraber amaca ve alanı uygun şekilde kullanım olanağı sağlar. Bu doğrultuda genel çerçevede ele alındığında en dayanımlı paslanmaz çelik sınıfları 5 farklı çeşitten öne çıkmaktadır.

 Her çeşidin kullanım alanı ile beraber içerisindeki krom miktarı üzerinden üretimi değişkenlik gösterir. Böylece farklı alanlarda korozyonu ve paslanmaya karşı dayanımı eşliğinde kullanım olanağı tanımaktadır. Günümüzde de bu 5 paslanmaz çelik sınıflandırması birçok değişik sektör üzerinden kullanılır.

 Östenitik Paslanmaz Çelik

 Dünyanın en yaygın kullanılan paslanmaz çelik kalitesi açısından östenitik çelikler almaktadır. Özellikle de hemen hemen her ortama uygun şekilde değerlendirme olanağı verir. Kristal yapıya sahip olması ile beraber 304 paslanmaz çelik yapısı doğrultusunda ele alınmış bir üründür.

 Isıl işlem ile zarar görmeyen ve mıknatıs özelliği içermeyen bir yapı sunmaktadır. Farklı biçimlerde ve şekillerde ele alınması üzerinden pek çok sektör için değerlendirilmektedir. Zaten içerisindeki krom miktarı ve yapısal açıdan bütün farklı sektörler üzerinden en yaygın kullanılan malzemedir.

 Martensitik Paslanmaz Çelik

 Özellikle mekanik dayanımı güçlü olan alanlar adına kullanım için martensitik paslanmaz çelikler değerlendirilmektedir. Aynı zamanda diğer paslanmaz çelik sınıflandırmalarına göre çok daha uygun bir maliyete sahip olduğunu söylemek mümkündür.

 Isıl işlem kullanmak suretiyle daha güçlü ve kuvvetli hale getirilen paslanmaz çelik ürünleri içerisinde de yer almaktadır. Aynı zamanda içerisindeki karbon miktarına oranla çok daha yüksek bir dayanıklık oluşturduğunu söylemek gerekir. Bu doğrultuda en önemli paslanmaz çelik çeşitleri içerisinde gelmektedir.

 Ferritik Paslanmaz Çelik

 Karbon oranı düşük ve nikel elementi çok az olan, %10,5 ile 11 içerisinde krom barındıran paslanmaz çelik çeşididir. Aynı şekilde yine uygun maliyetinizi sebebiyle çok fazla tercih edilen ürünler içerisinde yer alır. Ancak diğer bütün paslanmaz çelik sınıflandırmasında olduğu gibi korozyon ve paslanmaya karşı dirençlidir.

 Ancak biraz daha orta seviyede bir dirence sahip olduğunu söylemek gerekir. Amaca uygun olarak pek çok farklı sektörde değerlendirildiğini söylemek mümkündür.

 Dubleks Paslanmaz Çelik

 Ferritik ile beraber aynı zamanda östenit mikro yapım üzerinden hazırlanmış bir ürün olduğunu söylemek mümkündür. Bu yapıların bir araya gelmesiyle birlikte dubleks paslanmaz çeliği oluşturmaktadır. Diğer ürünlere göre çok daha iyi bir korozyona ve paslanmaya karşı direnç gösteren tasarıma sahiptir. Aynı zamanda uzun vadede güçlü bir dayanım oluşturduğu için tercih edilen bir ürün olduğunu söylemek gerekir.

 Çökelme İle Sertleşebilen Paslanmaz Çelik

 Isıl işlem üzerinden sertleşebilen ve mekanik dayanımı daha da yükseğe çıkan ürünler çökelme ile sertleşebilen paslanmaz çelik olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda çökelme üzerinden mıknatıs çekme özelliği ile birlikte diğer yandan sert bir yapıya sahiptir.

 Bu doğrultuda yaygın şekilde kullanılan paslanmaz çelik sınıflandırma ürünleri içerisinde bulunmaktadır. Amacı uygun olarak özel tasarım altında ve farklı şekiller üretimi ile birlikte güvenli bir kullanım alanı veren ürünlere ulaşım site üzerinden gerçekleşmektedir.

 Amaca Uygun Paslanmaz Çelik Ürün Kullanımı

 Günümüzde paslanmaz çelik ürünleri 5 farklı sınıf üzerinden ele alınmaktadır.

 – Her birini kendi özel yapısı bulunması ile beraber farklı tasarımlar üzerinden üretimi gerçekleşir.

 – Özellikle dayanıklılığı, korozyonu ve paslanmazlığa karşı dayanım etkisi değişkenlik gösterebilir.

 – Genel çerçevede ele alındığında ise bu ürünler dünya çapında en çok kullanılan malzeme seçenekleri olarak öne çıkmaktadır.

 Farklı şekillerde ve dayanıklılık yapısına bağlı olarak üretim ile beraber geniş bir sektör dahilinde kullanıldığını söylemek gerekir.

263 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN