0212 549 70 91 - 92

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Pek çok farklı sektör üzerinden ele alındığında paslanmaz çelik en yaygın kullanılan ürünler arasında gelmektedir. Özellikle dayanıklı olması ve insan sağını koruyan özelliği dahilinde uzun yıllar kullanılan yerde ayrıcalık tanıyor. Farklı yüzlüler üzerinden içerisine krom eklenmek suretiyle hazırlanmış olan alaşım genel çerçevede paslanmaz çelik olarak bilinmektedir.

 Yani bu ürün bir nevi aynı zamanda alaşım olarak da değerlendirilir. Korozyon ya da paslanma yaratmayan, aynı zamanda üzerinde su tutmayan bir yapısal etki oluşturmaktadır. Bu ve benzeri birçok yönü üzerinden değişik sektörlerde değerlendirme imkanı veren en önemli yapısal ürünler içerisinde geliyor.

 Paslanmaz Çelik Kullanımı Alanları

 Söz konusu paslanmaz çelik kullanımı alanları olduğunda oldukça geniş bir yelpazeye yayıldığını söylemek gerekir. Çünkü uzun yıllar paslanmayı yaratmadan sağlıklı ve güvenilir şekilde kullanım imkanı verir. Bu da aynı zamanda maliyeti de düşürerek uzun yıllar ürünlerin değerlendirilmesine fırsat tanımaktadır. Bu yönüyle değişik sektörlerde farklı ürünler için değerlendirilen en önemli etken malzemeleri içerisinde geliyor.

 – Mutfak araç gereçlerinde kullanılır.

 – Tekne imalatında değerlendirilir.

 – Santral üretimi noktasında etkilidir.

 – Araba parçaları için değerlendirilir.

 – Havacılık ve uzay sanayisi için önemlidir.

 – İnşaat sektöründe iç ve dış yapılar için ele alınır.

 – Birçok değişik aksesuar çeşitlerinde

 – İnşaat demirlerinde

 – Makine parçalarında

 Bu şekilde ve günlük hayatta karşılaşılan daha birçok farklı üründe kullanıldığını söylemek gerekir. Hatta bir malzeme olarak bakıldığında en çok kullanılan ürün olduğunu da eklemek mümkündür. Çünkü hem dayanıklılık hem de sağlık açısından ön plana çıktığı için, uzun vadede güvenli bir değerlendirme imkanı tanımaktadır.

 Paslanmaz Çelik Dayanımı Nedir?

 Paslanmaz çelik içerisinde %10,5 ile birlikte %11 gibi farklı oranlar üzerinden krom barındırmaktadır. Özellikle ayırt edici etkisi olarak korozyona karşı dayanıklılık sağladığını söylemek mümkündür. Bu dayanıklılığı aynı zamanda uzun vadede aşınmayı da engellemektedir. Tabii en önemli hususu paslanmaz çelik dayanımı olmasıdır. Böylece dış etkilere karşı aynı görsel estetik etkisini korur ve sağlık bakımından da zararlı unsurları uzakta tutar.

 Aynı zamanda hangi sektörde kullanırsa kullansın üretilen ürünün uzun vadede güvenli şekilde değerlendirilmesine olanak tanır. Üstelik pek çok ağırlığı da taşıma kapasitesi olduğu için inşaat sektörünün önemli ürünleri içerisinde gelir. Dayanım konusunda her açıdan sağlamış olduğu etkiler nedeniyle günlük yaşamın önemli ürünleri içerisinde bulunmaktadır.

 Tıbbi Aletlerde Paslanmaz Çelik Kullanılır mı?

 Paslanmaz çeliği yüzey kısmında inci tabaka halinde krom oksit bulunur. Bu bölüm özellikle korozyona karşı ve aynı zamanda paslanmaya karşı dayanıklılık sağlar. Böylece çok daha sağlıklı bir şekilde, özellikle insan sağlığını koruyan bir yapı meydana getirmektedir. O yüzden günümüzde tıbbi aletlerde paslanmaz çelik önemli bir yer taşıdığını söylemek mümkündür.

 Bu kapsamda özellikle birçok değişik teknolojik tıbbi aletlerde değerlendirilmektedir. Bunlar içerisinde mikroskobik ürünler, laboratuvar ürünleri ya da röntgen ve benzeri büyük ürünlerde ön plana çıkar. Özellikle hassas cihazlar için insan sağlığını korumak amaçlı paslanmaz çelik en önemli yapıdır. Sonuçta önemli olan insan sağlığı olduğu için tıbbi açıdan paslanmaz çelik ilk sırada yer alır.

 Paslanmaz Çelik Ömrü Ne Kadar?

 Paslanmaz çelik üretimi ile beraber kullanımının ardından on yıllar boyunca sağlıklı şekilde kullanım olanağı tanımaktadır. Sadece yanlış koşullarda ısıl işlem yapılması ile beraber gücünü ve etkisini kaybedebilir. Bunun dışında özellikle de uzun vadede ilk günkü gibi aynı etkisini koruduğu için ön plana çıktığını söylemek mümkündür. Bu sebepten dolayı uzun ömürlü şekilde birçok farklı sektör için paslanmaz çelik vazgeçilmezdir.

128 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN