0212 549 70 91 - 92

Paslanmaz Çelik Kalite Standartları

Paslanmaz Çelik Kalite Standartları

Bütün farklı sektörler için kullanılan en önemli malzemeler içerisinde şüphesiz paslanmaz çelik öne çıkmaktadır. Çelik zaten başlı başına önemli bir ürün olmasının yanı sıra, özel bir alaşım olarak paslanmaz hale getirilir.

Bunun sağlanabilmesi için ise Çelik içerisine belli oranda krom ile beraber nikel katılır. Böylece etkili bir alaşım ortaya çıkar ve bu da uzun vadede sağlıklı, dayanıklı ve kaliteli bir ürün imkanı verir. Tabii bu kapsamda paslanmaz çeliklerin kalitesini ölçebilmek için belirli standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar ele alınmak suretiyle farklı rakamlar ve harfler üzerinden ifade edildiğini söylemek gerekir.

 Paslanmaz Çelikte Kalite Standartları Nelerdir?

Genel çerçevede paslanmaz çelik için kalite standartları çeliğin korozyon dayanımı ve paslanmaz dayanımı olarak öne çıkar. Tabii aynı zamanda elektriksel iletkenliği, ısıl işlem görüp görmemesi ve benzeri gibi birçok unsur ön plandadır. Özel üretim doğrultusunda ele alınan süreç altında paslanmaz çelik için kalite standartları belirli numaralandırma doğrultusunda öne çıkmaktadır.

 – 303

 – 304

 – 304 L

 – 316

 – 316 L

 – 316 TL

 – 420

 – 430

 – 430 F

 – 431

 Yukarıda verilen Kalite Standartları doğrultusunda isim ve harf üzerinden sınıflara ayrılmaktadır. Böylece içerisindeki krom ve nikel başta olmak üzere birçok unsurun farklı yüzdelerle katılması ile bu standartlar ele alınır. Böylece hazırlanmış olan standartlar amaca uygun olarak farklı sektörler için değerlendirme imkanı verir.

 Paslanmaz Çelik Normları Nelerdir?

 Söz konusu paslanmaz çelik normları olduğu zaman bu aynı zamanda kalite standart olarak da öne çıkar yani paslanmaz çeliğin ne kadar kaliteli olup olmadığına yönelik bir bilgi sunmaktadır. Bu durum çeliğin içerisine katılmış olan krom ve nikel üzerinden yüzdelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu da yukarıda verildiği gibi farklı numara ve rakamlar ve harfler eşliğinde sınıflandırılır.

Böylece kullanım alanına bağlı olarak farklı kalitedeki paslanmaz çelikler özel olarak hazırlanır ve değişik sektörler için değerlendirilir. Bu kapsamda normlar içerisinde krom, nikel, ısıl işlem ve aynı zamanda iletkenliği öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda hazırlanmış olan kalite standartları ve normlar doğrultusunda, etkin bir alaşım meydana gelir.

 Paslanmaz Çelik Mekanik Özellikleri Nelerdir?

 Belli başlı kategoriler dahilinde ele alınmak suretiyle paslanmaz çelik mekanik özellikleri ön plana çıkmaktadır. Tabii yine aynı şekilde bu özellikler içerisinde katılan alaşım çeşitleri ve yüzdeler kapsamında ön plana çıkmaktadır. Elbette bu doğrultuda fiziksel açıdan birtakım ayrıcalıklar sağlar. Bu ayrıcalıkları paslanmaz çeliği mekanik özellikleri olarak ifade edilmektedir. Bunlar ise şu şekilde sınıflandırılır;

 – Isıl işlem şartı

 – Çekme dayanımı

 – Akma dayanımı

 – Uzama

 – Kesit daralması

 – Sertlik

 Bu şekilde yukarıda verilen sınıflandırma ile beraber paslanmaz çeliğin mekanik özellikleri ortaya çıkmaktadır. Tabii Bunlardan bazıları yüzde üzerinden bazıları ise uzunluk ölçüleri kapsamında ifade edilir. Bu özellikler değişkenlik göstermesi ile beraber paslanmaz çeliğin mekanik özellikleri de farklılık yaratmaktadır. Özellikle nerede kullanılacak ise buna uygun şekilde üretimden geçerek paslanmaz çelik hazır hale getirilir.

 Paslanmaz Çeliğin Kalitesi Nereden Gelir?

 Söz konusu paslanmaz çelik olduğu zaman kalitesi belli başlı kriterler üzerinden öne çıkmaktadır. Bunlar içerisinde en önemlisi ise %10 ile %20 arasında değişkenlik gösteren krom alaşımıdır. Yani çeliğin içerisine karıştırılan krom ile birlikte aynı zamanda nikel karışımı kalitesini oluşturur. Zira bu karışımlar eklendiği zaman ortaya çıkan alaşım paslanmaz hale gelir. Diğer yandan korusuna karşı da direnç gösterir. Bununla beraber ısıl işlem görmesi ve iletkenlik kapsamında da yine kalitesi ortaya çıkmaktadır.

190 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN